„Az élet nemcsak játék” – tankerületi tanévnyitó Csökmőn
- Részletek
- Készült: 2014. augusztus 31. vasárnap, 16:21
- Írta: Nyírő Gizella
Hagyományosan idén sem a tankerület központjában, hanem a csökmői Bocskai István Általános Iskolában tartotta tanévnyitó ünnepségét a Berettyóújfalui Tankerület.
A kistelepülés hangulatos iskolájának udvarán összegyűlt pedagógusok, polgármesterek, szülők és nem utolsósorban a tanulók előtt ünnepi beszédet Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere, a megyei közgyűlés tagja tartott, aki külön köszöntötte Pálfi Anikó járási hivatalvezetőt, Pappné Gyulai Katalint, a Debreceni és Kapornai Juditot, a Berettyóújfalui Tankerületi igazgatónőt. A szónok elöljáróban Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter gondolatait idézte a köznevelés és oktatás kapcsán, kiemelve azt, hogy a mindenkori társadalmak vezető ideológiája kell legyen a közoktatási reform, a népnevelés, a népiskolák fejlesztése. Az elmondottakat Klebelsberg Kunó gondolataival egészítette ki, mondván, „ne csak tanítsák, hanem szeressék is a magyar gyermeket.”
Napjainkról szólva Muraközi István kiemelte, az iskola az egyik legfontosabb közösségformáló erő és közösségi hely. Kiderült: a tankerületben 18 település 10 intézményében, további 9 tagiskolában, 25 telephelyen folyik most az oktatás. 3519 gyermek számára 437 pedagógus, illetve 751 intézményi dolgozó biztosítja a mindennapi tanulás és egészséges fejlődés feltételeit.
Szólt arról Muraközi István, hogy ebben a tanévben az ország 4 kistelepülésén – köztük Gáborjánban – indult újra az általános iskolai oktatás. A tankerületbe 188 millió forint európai uniós, valamint 122 millió forint hazai forrás került fejlesztésekre. Örömteli bejelentést is tett: a demográfiai csökkenés lelassult, sőt Berettyóújfaluban megállt, és kis emelkedést mutat a lakosságszám.
Elismerően szólt a csökmői iskolában folyó magas szintű nevelésről, mely nemcsak az oktató munkára érvényes, hanem a tanulók szabadidejének hasznos eltöltésére is.
Beszéde végén arra kérte az érintetteket, hogy Klebelsberg Kunó útmutatásai szerint végezzék áldozatos munkájukat: „Annak a biztos reménynek adok kifejezést, hogy ma, midőn a legnehezebb időn túlestünk és a magyar nemzet klaviatúrájának nagyobbik részét már megtette, az előttünk álló rövidebb úton leroskadni nem fogunk, s meglesz az államban és a társadalomban a szükséges erő és áldozatkészség arra, hogy a bennünket megelőzött nagy nemzedékektől átvett kulturális kincseket a jövő nemzedékének átadhassunk.”
A 22 új elsős kisdiákot - műsoruk után - a nyolcadikosok tanszerekkel ajándékozták meg, majd Erdei Barnabás igazgató köszöntötte a jelenlévőket.
A messzi földön híres Csökmői Fúvószenekar Tücsök Zenekara – Gál István vezényletével - fülbemászó darabokkal derítette jókedvre tanítót, tanulót egyaránt.
Kép és szöveg: Nyírő Gizella
Videó